اگر بتوان متابولیسم را افزایش داد،می‌توان به لاغری دست پیدا کرد

1 12

متابولیسم چیست و افزایش متابولیسم بدن با چه راهکارهایی ممکن خواهد بود؟ انرژی در بدن توسط خوردن غذا به دست می‌آید و متابولیسم وظیفه مصرف آن و تبدیل کردن آن به انرژی را دارد. اگر بتوان متابولیسم را افزایش داد، بدون کاهش محسوس کالری می‌توان به لاغری دست پیدا کرد. راه‌های تجاری و تبلیغاتی زیادی برای افزایش متابولیسم بدن وجود دارد که به شما توصیه نمی‌کنیم. به جای استفاده از این روش‌ها می‌توانید از راهکارهای ساده و بدون عوارض جانبی بهره ببرید. امروز در این مقاله با شما همراه خواهیم بود تا با روش‌های افزایش متابولیسم آشنا شویم.

 

افزایش متابولیسم با تغذیه

وعده‌های کم ولی مکرر در طول روز بخورید

فاصله زیاد بین وعده‌های غذایی، باعث فرو رفتن بدن در حالت گرسنگی است که به دنبال آن متابولیسم بدن برای ذخیره مواد غذایی و انرژی کاهش می‌یابد. درحالی‌که عده‌ای با نخوردن لاغر می‌شوند، عده دیگر می‌توانند با مصرف وعده‌های غذایی سالم به صورت کم و مکرر اقدام به این کار کنند. به جای خوردن سه وعده، شش وعده کم ولی مقوی بخورید. برای این کار می‌توانید میان وعده‌های سالم در کیف داشته باشید. خوردن میان وعده باعث کاهش گرسنگی و افزایش متابولیسم بدن می‌شود.

پروتئین‌های سالم بخورید

گوشت بوقلمون، ماهی، لوبیا و تخم‌مرغ را به عنوان تأمین‌کننده پروتئین بدن استفاده کنید. پروتئین از جمله موادی است که بدن برای مصرف آن نیاز به انرژی بالا دارد؛ بنابراین هضم پروتئین، موجب افزایش متابولیسم می‌شود.

ادویه به غذا اضافه کنید

افزودن ادویه مخصوصاً ادویه‌های تند همانند فلفل به افزایش سوخت و ساز بدن کمک فراوانی می‌کند. خوردن ادویه‌های تند و افزایش متابولیسم بدن، یک اتفاق لحظه‌ای است اما اگر علاقه‌مند به ادویه تند هستید، در همه وعده‌های غذایی آن را استفاده کنید تا متابولیسم شما به صورت متناوب افزایش پیدا کند. استفاده از سس‌های تند هم می‌تواند مؤثر باشد هرچند سعی کنید از سس کم‌کالری استفاده کنید. خوردن غذای تند تنها ۸ درصد متابولیسم را افزایش می‌دهد پس با خوردن کالری اضافی همین ۸ درصد را هم نابود نکنید.

افزایش متابولیسم بدن با ورزش

ورزش هوازی انجام دهید

هوازی بودن ورزش به شما کمک می‌کند که شاهد افزایش متابولیسم بدن باشید. حتی زمانی که بعد از ورزش استراحت می‌کنید هم سوخت و ساز ادامه خواهد داشت. مدت زمان پیشنهادی ما به شما ۳۰ دقیقه است اما اگر زمان کافی یکجا ندارید بهتر است در فواصل ۱۰ دقیقه این کار را انجام دهید. در طول ورزش و بعد از آن احساس گرسنگی خواهید کرد که امری طبیعی است پس سعی نکنید خودتان را گرسنه نگه دارید. کالری موردنیاز بدن را برای انجام فعالیت‌های بعدی تأمین کنید.

ورزش‌های استقامتی را به برنامه ورزشی اضافه کنید

عضله سازی به شما کمک خواهد کرد تا افزایش متابولیسم صورت بگیرد. عضلات بیشتر از چربی‌ها انرژی می‌سوزانند پس متابولیسم به ناچار افزایش می‌یابد. زمانی که بدن شما چربی زیادتری داشته باشد در طول روز کالری کمتری لازم دارید این در حالی است که در بدن‌های عضلانی متابولیسم بهتر است و نیاز به انرژی بالاتر است. هر سلول عضلانی همانند یک کارخانه کوچک انرژی سوزی است.

به دنبال راه‌های کوچک برای افزایش متابولیسم باشید

هرچه بیشتر حرکت کنید متابولیسم بدن شما هم افزایش خواهد یافت؛ بنابراین از هر فرصت کوچک برای افزایش سوخت و ساز بدن خودتان استفاده کنید. این فعالیت‌های کوچک می‌تواند بالا رفتن از پله به جای استفاده از آسانسور باشد. برای رفتن به فروشگاه هم می‌توانید از دوچرخه به چای ماشین استفاده کنید.

راه‌های دیگر افزایش متابولیسم بدن

نوشیدن آب 

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که با خوردن آب، متابولیسم بدن ۴۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. این افزایش متابولیسم هنوز دلیل عملی نداشته است اما بسیاری معتقدند که نیاز بدن به افزایش دمای آب ممکن است عامل آن باشد. بدن اغلب گرسنگی و تشنگی را اشتباه می‌گیرد پس لازم است همیشه آب کافی به بدن برسانید.

قهوه بنوشید

قهوه کافئین بالایی دارد و متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد. مطالعات نشان داده است که خوردن متوالی قهوه به لاغری افراد کمک زیادی می‌کند. در نظر داشته باشید که افزایش متابولیسم بدن توسط کافئین در مقابل ورزش کردن ناچیز است. مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند باعث بی‌خوابی و افسردگی در برخی افراد شود.

چای سبز بنوشید

خوردن چای سبز به همراه ورزش و رعایت کردن تغذیه سالم، می‌تواند به افزایش متابولیسم بدن کمک کند. چای سبز نیز همانند قهوه دارای کافئین است که موجب افزایش متابولیسم بدن می‌شود. هرچند چای سبز مفیدتر از قهوه است و عوارض جانبی کمتری دارد.

رژیم غذایی مناسب داشته باشید

رژیم لاغری که بدن شما را اذیت کند، ارزش چندانی ندارد و علاوه بر اینکه متابولیسم را افزایش نمی‌دهد باعث عوارض دیگر هم می‌شود. شاید در وهله اول شاهد کاهش وزن باشید اما با کاهش هم‌زمان متابولیسم بدن، افزایش وزن را شاهد خواهید بود. همچنین رژیم‌های غذایی نامناسب باعث کاهش مواد مفید و ویتامین‌های موردنیاز بدن می‌شود.

درک صحیح از متابولیسم

متابولیسم یک سیستم ساده نیست و عوامل زیادی در افزایش متابولیسم مؤثر هستند که در ادامه فهرستی از آن‌ها ارائه شده است:

  •  متابولیسم بدن هر ده سال، ۵ درصد کاهش پیدا می‌کند و از سن چهل‌سالگی، این کاهش روند بیشتری به خود می‌گیرد که علت آن افزایش توده چربی است.
  • مردان بر اساس اینکه بدن عضلانی دارند، کالری و متابولیسم بالایی دارند.
  • هر فردی می‌تواند ژنی داشته باشد که باعث افزایش سرعت متابولیسم شود.
  • اختلال در ترشح هورمون تیروئید باعث می‌شود که سوخت و ساز بدن دچار مشکل شود. اگر دچار مشکلات تیروئیدی هستید بهتر است قبل از هر کاری به پزشک مراجعه کنید.
  • بافت‌های چربی در بدن باعث کاهش متابولیسم می‌شود، بنابراین افرادی که وزن بالایی دارند با کاهش متابولیسم مواجه هستند.
  • بدن‌های عضلانی به مراتب بیشتر از بدن‌های شل و چربی‌دار مصرف انرژی خواهند داشت که دلیل آن افزایش متابولیسم است.
  • به طور علمی اثبات‌شده است که متابولیسم بدن در آب‌وهوای سردتر بیشتر از آب‌وهوای گرم است. دلیلی که باعث افزایش متابولیسم می‌شود، فعالیت سلولی بالا برای گرم کردن بدن در دمای پایین است.

امیدواریم که توانسته باشیم راهکارهای خوبی برای افزایش متابولیسم بدن ارائه دهیم. می‌توانید از مقاله‌های مرتبط استفاده کنید و وزن خودتان را علاوه بر افزایش متابولیسم توسط عوامل دیگر نظیر چربی سوزی و کالری سوزی کاهش دهید. نظرات خود و تجربیاتتان را با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب خواندنی

پر بازدید ترین مطالب