میدانید چه اتفاقی می‌افتد اگر یخچال‌های طبیعی آب شوند ؟

d8a7daafd8b1 db8cd8aeda86d8a7d984e2808cd987d8a7db8c d8b7d8a8db8cd8b9db8c d8a2d8a8 d8b4d988d986d8afd88c da86d987 d8a7d8aad981d8a7d982db8c d985db8ce2808cd8a7d981d8aad8afd89f 5e13747765b9f

 زمانی نمی‌توانستیم جهان بدون را بدون یخ تصور کنیم. اما حالا که شاهد آب شدن یخچال‌های طبیعی در مقابل چشممان هستیم، پیامد‌های جدی آن را برای آینده زمین درک می‌کنیم.

بالا آمدن سطح دریا‌ها

اگر یخچال‌های طبیعی آب شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟

حدود ۱۰ درصد از کل خشکی‌های سیاره ما را یخ‌ها تشکیل می‌دهند. حدود ۹.۳میلیون کیلومتر یخ داریم که ۷۰درصد از آب شیرین این سیاره را در خود ذخیره کرده است. چه اتفاقی می‌افتد اگر ا ین یخ‌هاذوب شوند؟ اول از همه سطح آب دریا‌ها بالا می‌آید. اگر همه یخچال‌های طبیعی ذوب شوند، سطح دریا‌های سراسر جهان ۷۰ متر بالا می‌آید.


تغییر شکل زمین

اگر یخچال‌های طبیعی آب شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟

بالا آمدن دریا‌ها به این معناست که زمین در امتداد سواحل زیر آب می‌رود. طبق گزارشی که اخیرا صورت گرفته، اگر دو منطقه یخبندان در قطب جنوب – جزیره پاین و تووایتس- به خاطر گرم شدن زمین از بین بروند، افزایش ۹۰ سانتیمتری سطح دریا در ۵۰ سال آینده باعث ناپدید شدن جزایر مارشال در اقیانوس آرام می‌شود و احتمال افزایش ۱.۸ متری در ۸۰ سال آینده، شانگهای، بمبئی و شهر هوشی مین و ۱۳ جزیره دیگر را کاملا زیر آب می‌برد.


جابجایی انسان‌ها

اگر یخچال‌های طبیعی آب شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی زمین‌های مسکونی به دلیل زیر آب رفتن، غیرقابل سکونت شوند، گونه‌هایی که اکنون روی خشکی زندگی می‌کنند دیگر نمی‌توانند در آنجا بمانند. این در مورد انسان‌ها هم صدق می‌کند، حدود دو میلیارد نفر (از جمعیت ۱۱ میلیارد نفری آینده) تا سال ۲۱۰۰ به خاطر تغییرات آب و هوایی پناهنده می‌شوند.


تشدید امواج طوفانی

اگر یخچال‌های طبیعی آب شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟

بالا آمدن سطح دریا چالش‌های دیگری هم برای انسان و به طور کلی کشور‌ها به همراه دارد. محققان دانشگاه کورنل می‌گویند که تشدید امواج طوفانی و خطرناک، حتی در نواحی دور از ساحل سیل به راه می‌اندازند. در نتیجه، زمین کمتری در دسترس خواهد بود و جمعیتی که قبلا به دلیل تغییر مناطق ساحلی مهاجرت کرده بودند، حالا مجبورند برای سکونت در مناطق جدید تلاش کنند. علاوه بر این، دولت مجبور است زمین‌های عمومی را برای استقرار افراد جدید بفروشد.


زمین جدیدی آشکار می‌شود

اگر یخچال‌های طبیعی آب شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟

برخی زمین‌ها زیر آب می‌روند و زمین‌های جدیدی با عقب‌نشینی یخ آشکار می‌شوند. یخ‌های دائمی سنگین هستند و وقتی ناپدید می‌شوند، وزن زیادی از روی زمین برداشته می‌شود. این زمین بعد از ناپدید شدن یخ‌ها به جای اولش باز می‌گردد و به شکل پیش از یخبندان خود درمی آید. این اثرات لزوما مثبت نیستند و ممکن است منجر به شکل گیری دریاچه‌های جدید، جدا شدن خشکی‌ها از هم و افزایش سیل شود.


آب آشامیدنی کمتر

اگر یخچال‌های طبیعی آب شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟

در برخی مناطق یخ‌ها به صورت فصلی و دوره‌ای ذوب می‌شوند و مردم آنجا -مثلا در کوه‌های آند، فلات تبت و دره ایندوس- وابستگی زیادی به این تغییرات پی در پی دارند تا توانند آب کافی برای آشامیدن، کشاورزی و تولید برق خود را تامین کنند. اگرچه ذوب یخچال‌ها ابتدا آب بیشتری در اختیار آن‌ها می‌گذارد، اما منجر به کمبود شدید در طولانی مدت می‌شود.


اسیدی شدن اقیانوس

اگر یخچال‌های طبیعی آب شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟

گرم شدن هوا منجر به افزایش اسیدیته آب اقیانوس می‌شود که تاثیر زیادی روی مرجان‌ها و سایر موجودات دریایی دارد. ذوب یخچال‌های طبیعی می‌تواند این امر را تشدید کنند و منجر به اثر خورندگی روی موجودات صدف‌ساز شود که اثر دومینویی منفی در سرتاسر شبکه غذایی ایجاد می‌کند.


ماهیگیری دچار مشکل می‌شود

اگر یخچال‌های طبیعی آب شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟

اسیدی شدن فزاینده آب اقیانوس، تاثیر زیادی روی تعداد ماهی‌هایی می‌گذارد که به عنوان منبع غذایی در دسترس انسان و موجودات دریایی هستند. باتوجه به این که گرم شدن آب منجر به تغییر زمان و مکان تولیدمثل ماهی‌ها می‌شود، برخی ماهیگیران شغل خود را از دست داده اند.


آب و هوای بدتر

اگر یخچال‌های طبیعی آب شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟

پیامد‌های ذوب شدن یخ‌ها فراتر از آن چیزی است که ابتدا تصور می‌کردیم و روی آب و هوای جهانی هم تاثیر می‌گذارد. ذوب یخ‌ها الگو‌های آب و هوایی را که معمولا اقیانوس‌ها به تنظیم آن کمک می‌کردند مختل می‌کند و باعث گرم‌تر شدن هوا در برخی مناطق و سردتر شدن برخی مناطق دیگر می‌شود.


افزایش کربن دی اکسید

اگر یخچال‌های طبیعی آب شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟

اقیانوس‌ها یک سوم کربن دی اکسید تولید شده توسط انسان را جذب کرده و آن را از اتمسفر خارج می‌کنند. اما با افزایش گرما و ذوب یخچال‌ها، سطح کربن دی اکسید اقیانوس‌ها افزایش می‌یابد و توانایی جذب بیشتر را از دست می‌دهند. افزایش کربن دی اکسید در اقیانوس‌ها به طرز چشمگیری شرایط زندگی حیوانات دریایی را تغییر می‌دهند.


انقراض حیوانات

اگر یخچال‌های طبیعی آب شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟

ذوب شدن یخچال‌های طبیعی فقط برای انسان پیامد‌های گسترده ندارد. بلکه برای همه گونه‌های حیات وحش خطرناک است و آن‌ها را مجبور به جابجایی می‌کند، چون زیستگاهشان غیرقابل سکونت می‌شود. حیوانات سریع‌تر و آن‌هایی که به مهاجرت‌های طولانی عادت دارند، شانس بیشتری برای زنده ماندن در ذوب یخچال‌ها خواهند داشت، اما موجودات کندتر مثل لاکپشت‌ها احتمالا زودتر منقرض شوند.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

مطالب خواندنی

پر بازدید ترین مطالب