در دنیا ایستگاه‌های راه‌آهن متفاوت و جالبی وجود دارند

d8a7db8cd8b3d8aadaafd8a7d987e2808cd987d8a7db8c d8b1d8a7d987e2808cd8a2d987d986 d8aed8a7d8b5 d988 d8b4daafd981d8aae2808cd8a7d986daafdb8cd8b2 d8afd8b1 d8afd986db8cd8a7 5e13750b5ad88

 معمولاً ایستگاه‌های راه‌آهن، جزء مکان‌های مورد علاقه‌ی مردم برای گذراندن زمان نیستند. سر و صدا و جمعیت زیاد، این ایستگاه‌ها را برای مردم غیر قابل تحمل می‌کند.

با این وجود بعضی از ایستگاه‌های راه‌آهن وجود دارند که به علت معماری شگفت‌انگیز و زیبایی فوق‌العاده خود، محبوبیت بالایی در بین مردم دارند. در ادامه با برترین‌ها همراه باشید تا به معرفی تعدادی از این ایستگاه‌های شگفت‌انگیز بپردازیم.

۱. ایستگاه راه‌آهن کوالالامپور در مالزی

ایستگاه‌های راه‌آهن شگفت‌انگیز دنیا

طراحی این ایستگاه توسط «آرتور بنیسون هوباک» انجام شد و ساخت آن در سال ۱۹۱۷ به پایان رسید. این مکان از طریق ترکیب سبک‌های مختلف معماری ساخته شده است. در این ایستگاه از معماری عربی، هندی و اروپایی استفاده شده است که این تلفیق معماری، زیبایی این ایستگاه راه‌آهن را دو چندان کرده است.

البته این مکان بیش از اینکه شبیه به ایستگاه راه‌آهن باشد، شبیه به کاخی مجلل است که بازدیدکنندگان و مسافران این ایستگاه را شگفت زده می‌کند. با افتتاح ایستگاه مرکزی جدید کوالالامپور، این ایستگاه از نظر مسافرتی استفاده‌ی چندانی ندارد، ولی سالانه هزاران گردشگر را به دلیل زیبایی و معماری خاص خود، به خود جذب می‌کند.


۲. ایستگاه راه‌آهن کانازاوا در ژاپن

ایستگاه‌های راه‌آهن شگفت‌انگیز دنیا

با بازگشایی این ایستگاه در سال ۱۸۹۸، توجه معماران زیادی در سراسر جهان به این ایستگاه را‌ه‌آهن جلب شد. ایستگاه راه‌آهن کانازاوا یکی از بزرگ‌ترین و زیبا‌ترین ایستگاه‌های راه‌آهن جهان است که امروزه نیز از آن استفاده می‌شود. این ایستگاه در سال ۲۰۰۵ بازسازی شد و ورودی گنبدی شکل و ستون‌های بزرگ بخش داخلی این ایستگاه در همان سال توسط معماران ژاپنی ساخته شدند.


۳. ایستگاه راه‌آهن CFM در موزامبیک

ایستگاه‌های راه‌آهن شگفت‌انگیز دنیا

تنها ایستگاه راه آهن قاره‌ی آفریقا در این لیست، ایستگاه CFM در پایتخت کشور موزامبیک قرار دارد که به شدت نیز تحت تأثیر معماری پرتغال ساخته شده است. طراحی این ایستگاه راه‌آهن توسط «آلفردو آگوستو لیسبو دو لیما»، «ماریو ویا»، و «فریرا دا کاستا» انجام شد و ساخت آن در سال ۱۹۱۶ به پایان رسید.

این ایستگاه مشرف به میدان معروف کارگران است. در این ایستگاه راه‌آهن مجموعه‌ای از لوکوموتیو‌های بخار برای جابه‌جایی مردم وجود دارد. همچنین از این ایستگاه به عنوان محلی برای برگزاری کنسرت‌ها و نمایشگاه‌ها نیز استفاده می‌شود.


۴. ایستگاه راه‌آهن سیرکچی در ترکیه

ایستگاه‌های راه‌آهن شگفت‌انگیز دنیا

این ایستگاه راه‌آهن که توسط معمار، «آگوست جاسموند» طراحی و ساخته شد در سال ۱۸۹۰ افتتاح شد. در ساخت این ایستگاه راه‌آهن که در شهر استانبول قرار دارد از تلفیق معماری غربی و شرقی استفاده شده است.

ایستگاه راه‌آهن سیرکچی در نزدیکی تنگه‌ی «بسفر» قرار دارد. پنجره‌های شیشه‌ای و برج‌های ساعت، این ایستگاه راه‌آهن را منحصر به فرد کرده‌اند. از این ایستگاه به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری معروف شهر استانبول نیز یاد می‌شود.


۵. ایستگاه راه‌آهن گار دی نور در فرانسه

ایستگاه‌های راه‌آهن شگفت‌انگیز دنیا

یکی از زیباترین ایستگاه‌های راه‌آهن جهان در شهر پاریس واقع شده است. این ایستگاه که در سال ۱۸۶۴ افتتاح شده است دارای معماری بی‌نظیری است که زیبایی آن را چند برابر کرده است. این ایستگاه که ﺩﺭ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺩﻫﻢ ﭘﺎﺭﯾﺲ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺭﺩ ﺑﻪ ﺧﻄﻮﻁ ﺭﺍﻩﺁﻫﻦ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ انگلیس، ﺑﻠﮋﯾﮏ، ﺁﻟﻤﺎﻥ ﻭ ﻫﻠﻨﺪ ﻣﺘﺼﻞ ﺍﺳﺖ و سالانه میلیون‌ها مسافر را جابه‌جا می‌کند.


۶. ایستگاه راه‌آهن آنتورپ در بلژیک

ایستگاه‌های راه‌آهن شگفت‌انگیز دنیا

در ساخت این ایستگاه راه‌آهن که در سال ۱۹۰۵ افتتاح شده است از تلفیقی از سبک‌های معماری استفاده شده است که بخش عمده‌ی طراحی آن توسط معمار معروف، «لوئیس دلاکنسرای» انجام شده است. سالن انتظار گنبدی شکل این ایستگاه قطار یکی از زیباترین ساختمان‌های اروپا به شمار می‌آید.

طراحی داخلی شیشه‌ای این ایستگاه توسط «ژان ون آسپرن» انجام شده است. معمولا در بیشتر نظرسنجی‌ها راجع به زیباترین ایستگاه راه‌آهن در دنیا، ایستگاه راه‌آهن آنتورپ در جایگاه نخست قرار می‌گیرد.


۷. ایستگاه راه‌آهن آتوچا در اسپانیا

ایستگاه‌های راه‌آهن شگفت‌انگیز دنیا

این ایستگاه راه‌آهن که در شهر مادرید قرار دارد در سال ۱۹۰۵ افتتاح شده است. نام این ایستگاه از نام کلیسایی به همین نام گرفته شده است که در مجاورت این ایستگاه قرار دارد.

طراحی این ایستگاه توسط «آلبرتو دو پالاسیو الیساگن» و «گوستاو ایفل» انجام شده است. آنچه ایستگاه آتوچا را بی‌نظیر می‌کند باغ بزرگی است که تقریباً شبیه جنگل کوچکی است که داخل این ایستگاه ساخته شده است.

این باغ توسط معمار اسپانیایی «رافائل مونئو» طراحی شده و صد‌ها گونه از گیاهان و حیوانات نادر را در خود جای داده است. همچنین در این ایستگاه یک بنای یادبود برای قربانیان انفجار‌های سال ۲۰۰۴ در مادرید وجود دارد.


۸. ایستگاه راه‌آهن سنت پانکرس در لندن

ایستگاه‌های راه‌آهن شگفت‌انگیز دنیا

این ایستگاه که در تاریخ ۱ ﺍﮐﺘﺒﺮ ۱۸۶۸ ﺗﺄﺳﯿﺲ ﺷﺪﻩ است ﺩﺭ ﻣﻨﻄﻘﻪ «ﮐﻤﺪﻥ» ﻟﻨﺪﻥ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺭﺩ. از زمان افتتاح، این ایستگاه چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته است، اما با این حال معماری سنتی و قدیمی خود را حفظ کرده است.

در ساخت ایستگاه راه‌آهن سنت پانکرس از معماری ویکتوریا استفاده شده است و با آثار هنری زیادی نیز تزئین شده است. قطار قوسی این ایستگاه بزرگ‌ترین سازه‌ی تک قطبی در زمان خود به شمار می‌رفته است. این ایستگاه را‌ه‌آهن تعداد زیادی فروشگاه و رستوران را نیز در خود جای داده است.


۹. ایستگاه راه‌آهن چاتراپاتی شیواجی

ایستگاه‌های راه‌آهن شگفت‌انگیز دنیا

تنها ایستگاه راه‌آهن این لیست که در فهرست جهانی یونسکو نیز ثبت شده است، ایستگاه چاتراپاتی شیواجی است که در شهر بمبئی واقع شده است. طراحی این ایستگاه توسط «فردریک ویلیام استیونز» انجام شده است که ترکیبی از معماری سنتی مغول و ویکتوریا است و در سال ۱۸۸۸ افتتاح شده است.

البته در گذشته این ایستگاه با نام «ویکتوریا ترمینوس» شناخته می‌شده است. ایستگاه چاتراپاتی شیواجی یکی از شلوغ‌ترین ایستگاه‌های راه‌آهن در دنیا به شمار می‌آید که روزانه حدود ۳ میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کند.


۱۰. ایستگاه راه‌آهن گرند سنترال در ایالات متحده

ایستگاه‌های راه‌آهن شگفت‌انگیز دنیا

این ایستگاه ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﯾﻦ ﺍﯾﺴﺘﮕﺎﻩﻫﺎﯼ ﻗﻄﺎﺭ ﺍﯾﺎﻻﺕ ﻣﺘﺤﺪﻩ ﻭ ﺷﻠﻮﻍﺗﺮﯾﻦ ﺍﯾﺴﺘﮕﺎﻩ ﻣﺮﮐﺰﯼ ﻗﻄﺎﺭ ﺷﻬﺮﯼ ﻧﯿﻮﯾﻮﺭﮎ ﺍﺳﺖ. ﺍﯾﻦ ﺍﯾﺴﺘﮕﺎﻩ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ۱۹۱۳ ﺗﺄﺳﯿﺲ ﺷﺪﻩ ﺍﯾﺴﺘﮕﺎﻩ ﺍﺑﺘﺪﺍﯾﯽ ﺭﺍﻩﺁﻫﻦ ﺷﻤﺎﻝ نیویورک ﻣﺤﺴﻮﺏ ﻣﯽﺷﻮﺩ ﻭ ﺳﺎﻻﻧﻪ ﺩﺭ ﺣدود ۶۶ میلیون ﻧﻔﺮ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺍﯾﺴﺘﮕﺎﻩ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯽﮐﻨﻨﺪ.

این ایستگاه راه‌آهن یکی محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری در دنیا به حساب می‌آید و سالیانه نزدیک به ۲۰ میلیون گردشگر از این ایستگاه بازدید می‌کنند.

این ایستگاه با ۶۷ مسیر، بزرگ‌ترین ایستگاه راه‌آهن در دنیا به شمار می‌آید. ساختمان اصلی این ایستگاه در سال ۱۹۱۳ افتتاح شده است. از این ایستگاه در ساخت بسیاری از فیلم‌ها مانند سری فیلم‌های «پدرخوانده» نیز استفاده شده است.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

مطالب خواندنی

پر بازدید ترین مطالب